Lekcia z Diskriminácie Segregácia: Rómskych Detí v Základnom Vzdelávaní v Slovenskej Republike
03 March 2017
Lekcia z Diskriminácie Segregácia: Rómskych Detí v Základnom Vzdelávaní v Slovenskej Republike
Rómskym deťom v Slovenskej republike sa systematicky upiera právo na vzdelanie a ochranu pred diskrimináciou v základnom školstve. Prevažná väčšina týchto detí je segregovaná v čisto rómskych bežných školách a triedach, alebo v špeciálnych školách pre deti s “ľahkým stupňom mentálneho postihnutia”, v dôsledku čoho sú odsúdené na nekvalitné segregované vzdelávanie.
Európska komisia začala v apríli 2015, po opätovnej kritike slovenskej vlády pre nedostatok konkrétnych krokov zo strany štátnych a medzinárodných orgánov, konanie proti Slovenskej republike pre porušenie Európskej rasovej smernice. Táto správa analyzuje odpoveď slovenskej vlády na obavy Európskej komisie, a taktiež skúma prístup rómskych detí k základnému vzdelávaniu na Slovensku jeden a pol roka od začatia
konania zo strany Európskej komisie.
Táto správa analyzuje najnovšie legislatívne zmeny, ktoré mali odstrániť nesprávne zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl a tried pre deti s „ľahkým stupňom mentálneho postihnutia“ a skúma širšie štrukturálne faktory, ktoré spôsobujú segregáciu a diskrimináciu v celom školskom systéme. Závery správy čerpajú v prvom rade z prípadových štúdií škôl a vzdelávacích príležitostí, aké majú k dispozícii deti v štyroch lokalitách na východnom Slovensku. Tieto lokality sa nachádzajú v prešovskom a košickom samosprávnom kraji, kde podiel rómskeho obyvateľstva patrí k najvyšším v celej republike: Šarišské Michaľany/Ostrovany, Moldava nad Bodvou, Rokycany a Krompachy. Tieto štyri kvalitatívne prípadové štúdie poukazujú na rozsiahlu a systémovú segregáciu a diskrimináciu. Hoci správa poukazuje na zodpovednosť jednotlivých škôl a miestnych úradov, poukazuje aj na štrukturálne problémy. Tieto nedostatky vytvárajú priestor, v ktorom dochádza k porušovaniu ľudských práv, ktoré vláda Slovenskej republiky doteraz nebola schopná vyriešiť.
Správa je k dispozícii v slovenčine a angličtine